Výmena cementu a ocele v mestskej výstavbe za drevo by mohla zabrániť emisiám skleníkových plynov z výroby cementu a ocele a premeniť budovy na zachytávač uhlíka. V pondelok ohlásil Potsdamský inštitút pre výskum klimatických vplyvov v Nemecku (PIK).
Podľa štúdie PIK by sa v závislosti od scenára mohlo ročne ušetriť 10 miliónov ton a takmer 700 miliónov ton uhlíka.
Hoci celosvetové emisie uhlíka dosahujú ročne okolo 11 000 miliónov ton, PIK poznamenal, že „prechod na drevo by priniesol značný podiel na dosiahnutie cieľov stabilizácie klímy stanovených v Parížskej dohode“.
V štúdii vedci predpokladali scenár, keď do roku 2050 bolo len 0,5 percenta nových budov postavených z dreva a analyzovali účinky, ak by sa tento počet zvýšil až o 50 percent.
Ak aj krajiny so súčasnou nízkou úrovňou industrializácie prešli na stavebný priemysel na báze dreva, podľa štúdie bolo možné predstaviť dokonca 90% podiel dreva.
Aj keď bolo k dispozícii požadované množstvo ťažby dreva, podľa tejto štúdie by podľa tohto prieskumu malo byť takéto zvýšenie stupnice jednoznačne potrebné najšetrnejšie a najudržateľnejšie hospodárenie a správa lesov.
„Urbanizácia a populačný rast vytvoria obrovský dopyt po výstavbe nových bytov a komerčných budov,“ uviedla vedúca autorka a vedkyňa PIK Galina Churkina.
Podľa PIK by päťposchodová obytná budova štruktúrovaná z vrstveného dreva mohla uložiť až 180 kilogramov uhlíka na meter štvorcový – trikrát viac, ako by mohli urobiť prírodné lesy s vysokou hustotou uhlíka nad zemou.
Aj keby 90% nových budov boli drevené konštrukcie, uhlík nahromadený v takýchto drevených mestách za tridsať rokov by predstavoval iba menej ako jednu desatinu celkového množstva uhlíka uloženého nad zemou v lesoch na celom svete.
„Ochrana lesov pred neudržateľnou ťažbou dreva a celým radom ďalších hrozieb je preto kľúčová, ak sa má výrazne zvýšiť využívanie dreva,“ uviedol spoluautor Christopher Reyer z PIK.
Na pokrytie dopytu by boli potrebné „ďalšie plantáže“ vrátane pestovania rýchlo rastúceho dreva drobnými vlastníkmi pôdy v tropických a subtropických oblastiach, uviedol Reyer.