Skutočnosť, že obchod s produktmi z tropického dreva v EÚ27 ochladzoval ešte pred vypuknutím pandémie COVID-19, robí tento výkon ešte pozoruhodnejším.
Zatiaľ čo v máji tohto roku dovoz prudko poklesol, v júni a júli došlo k veľmi silnému oživeniu. Aj keď v auguste dovoz opäť klesol, v danom mesiaci bol na päťročnej hranici (ktorá je počas obdobia európskych letných dovoleniek zvyčajne veľmi malá).
Pokračujúci relatívny vzostup obchodu je pravdepodobne čiastočne spôsobený silou odvetvia domácich spoločností v EÚ-27 počas pandemických opatrení , keď veľa ľudí využilo príležitosť na práce na zlepšení domácnosti. V niektorých krajinách EÚ-27 s menej prísnymi odstávkami, napríklad v Holandsku a Švédsku, pokračovali aj komerčné stavebné a výrobné aktivity pomalším tempom, ale bez prerušenia počas jarných a letných mesiacov.
Po zmiernení opatrení na blokovanie od mája a podporených zavedením veľkých vládnych stimulačných opatrení sa ekonomika v treťom štvrťroku rozrástla v celej EÚ-27. Oficiálne údaje o HDP ešte nie sú zverejnené (má sa začať začiatkom novembra), ale podľa prognóz Barclays sa v treťom štvrťroku očakáva oživenie hospodárskej aktivity eurozóny o 11,5%, na čele so Španielskom (17,9% q / q) a Francúzskom (16,8 % q / q). Predpovede Barclays v treťom štvrťroku v Taliansku (12,5% q / q) a Nemecku (8,2% q / q) sú menej dramatické, ale to len preto, že počiatočný pokles v druhom štvrťroku bol tlmenejší.
Dovoz do EÚ 27 bol tiež podporený relatívnou silou eura na medzinárodných devízových trhoch, pričom kurz eura voči doláru medzi májom a augustom prudko vzrástol z menej ako 1,10 na takmer 1,20.
Slabosť dolára bola spôsobená neistotou v období pred prezidentskými voľbami a závažnosťou pandémie v Spojených štátoch.